שינוי חקיקה

בתאריך 17.12.2012, ויקימדיה ישראל זכתה בהישג משמעותי: לאחר מאבק ממושך של כשלוש שנים והובלת חקיקה בנושא – הודיעה הממשלה בהחלטה תקדימית, כי תאפשר לציבור שימוש חופשי בתמונות שצולמו על ידי משרדי הממשלה ומופיעות באתרי האינטרנט שלהם. עד היום כל שימוש בתמונה שצולמה על ידי משרדי הממשלה היה מוגבל, כרוך בתשלום וכפוף לקבלת אישור ממשרדי הממשלה. בפעם הראשונה, התאפשר לציבור לזכות לעשות שימוש חופשי בתמונות אלה, שצילומן מומן באמצעות כספו! 

את הליכי החקיקה הובילה ויקימדיה ישראל בסיוע של ח"כ מאיר שטרית כבר ב-2010, ובתמיכתם של השר מיכאל איתן, איגוד האינטרנט הישראלי, ארגון Creative Commons ישראל ועו"ד יהונתן קלינגר. על גלגוליו הרבים של החוק תוכלו לקרוא בפוסטים הרבים שפורסמו בבלוג העמותה בנושא.

נציגי ויקימדיה ישראל היו גורם מוביל בשינוי החקיקה, ולאורך השנים השתתפו בעשרות פגישות ודיונים בוועדות הכנסת, הפיקו חומרי הסברה, הציגו נתונים ושוחחו עם נציגי משרדי הממשלה כדי לשכנעם לתמוך בשחרור התמונות.

עוד לפני שחלק גדול מן ההמלצות אושרו בחקיקה, נציגי ויקימדיה ישראל הצליחו לשכנע את לשכת העיתונות הממשלתית ואת דובר צה"ל לאמץ את ההמלצות, ובכך שחררו אלפי תמונות היסטוריות לרשות הציבור דרך הערוצים של ויקישיתוף וויקיפדיה. אישור הצעת החוק על ידי הממשלה יוצר מצב משפטי קרוב מאוד לזה שמצוי בארה"ב, שם החוק הפדרלי האמריקאי מתיר שימוש חופשי בתמונות שנוצרו ע"י משרדי הממשלה. נציגי ויקימדיה עובדים מול משרדי הממשלה כדי לעקוב אחר יישום ההחלטה והנגשת החומרים.

לא כל המלצות העמותה התקבלו: נוסח החוק החדש כולל הגבלות מסוימות על השימוש בתמונות, ובהן איסור "יצירה נגזרת" – מתן אפשרות ליוצרים לשנות את התמונות, ומתן שיקול דעת למשרדים השונים בנוגע לאישור שימוש מסחרי בתמונות. לראייתנו, ניתן היה לאפשר ניסוח מגביל פחות, אשר היה מונע סילוף של התמונות אך עם זאת שומר על זכותו המוחלטת של הציבור להשתמש בהן בצורה מיטבית. אנו מקווים שמשרדי הממשלה לא יעשו שימוש לרעה בהגבלות אלו, ויפעלו מתוך הבנה של עולם האינטרנט והתוכן החופשי.

צילומים: רבין וחוסין ושרון ובגין - סער יעקוב / לע"מ, cc-by-sa 3.0, מטוסים וחיילות - דו"צ, cc-by-sa 2.0

חלק מהתמונות ששוחררו: רבין וחוסין ושרון ובגין – סער יעקוב / לע"מ, cc-by-sa 3.0, מטוסים וחיילות – דו"צ, cc-by-sa 2.0

פרסומים בנושא: כלכליסטדה-מרקראנשים ומחשביםערוץ 7

התגובות סגורות