"גלאם – מוזיאון ישראל"

בספטמבר 2011 השיקו מוזיאון ישראל ועמותת ויקימדיה ישראל, את פרוייקט "גלאם – מוזיאון ישראל". "גלאם" (ראשי תיבות באנגלית של גלריות, ספריות, ארכיונים ומוזיאונים) הוא שם קוד לשדה פעילות רחב של שיתופי פעולה מגוונים בין מוסדות תרבות, קטנים וגדולים פרטיים וציבוריים, ובין תנועת ויקימדיה וקהילת ויקיפדיה.

מטרתו הראשית של הפרויקט היא לעודד שיתוף מידע וידע אודות תחומי המחקר של המוזיאון בכלל והאמנות הישראלית בפרט.

250px-Information_Center_for_Israeli_Art_2011_2

 

בספטמבר 2011 השיקו מוזיאון ישראל ועמותת ויקימדיה ישראל, את פרוייקט "גלאם – מוזיאון ישראל". "גלאם" (ראשי תיבות באנגלית של גלריות, ספריות, ארכיונים ומוזיאונים) הוא שם קוד לשדה פעילות רחב של שיתופי פעולה מגוונים בין מוסדות תרבות, קטנים וגדולים פרטיים וציבוריים, ובין תנועת ויקימדיה וקהילת ויקיפדיה. הפרויקט עם מוזיאון ישראל מתבסס על שיתוף פעולה עם "מרכז המידע לאמנות ישראלית" בראשותה של ד"ר אליסון קופיאצקי, האחראית על מיחשוב אוסף המוזיאון ועל קידום הפרויקט מטעמו. במסגרת הפרויקט נבחר יאיר טלמור להיות "ויקיפד הבית" (Wikipedian in Residence) במוזיאון ושני אבנשטיין משמשת אשת קשר מול המוזיאון מטעם ויקימדיה. מטרתו הראשית של הפרויקט היא לעודד שיתוף מידע וידע אודות תחומי המחקר של המוזיאון בכלל והאמנות הישראלית בפרט. הפרוייקט החל בכתיבת מאמרים על כ-50 אמנים ישראליים בולטים בעברית ובאנגלית.

מוזיאון ישראל הוא המוזיאון הגדול והחשוב בישראל. המוזיאון שוכן בגבעת רם בירושלים והוא אחד מבין עשרת המוזיאונים הגדולים ביותר בעולם. הוא נפתח בשנת 1965, אולם אוסף האמנות הישראלית שלו מתבסס על אוסף "בית הנכות בצלאל", שראשיתו בשנת 1906.

מטרות הפרויקט

  • ליצור ערכים חדשים ולבדוק ערכים קיימים לכ-50 אמנים ישראלים בויקיפדיה העברית והאנגלית. המידע לערכים אלו יילקח מן החומרים הדיגיטאליים של המרכז לאמנות ישראלית. עד לחודש פתיחת הפרוייקט, היו קיימים 147 ערכים על ציירים ופסלים ישראלים בויקיפדיה האנגלית.
  • ליצור שיתוף פעולה מתמשך בין "מרכז מידע לאמנות ישראלית" וויקיפדיה במטרה לעדכן פרטי מידע על אמנים ישראלים.
  • להשתמש במידע שייאסף אודות אמנים ישראלים בויקיפדיה על מנת לעדכן תיקי אמן ב"מרכז המידע לאמנות ישראלית".
  • ליצור ולהשתמש בכלים טכנולוגיים ובאירועים הפונים לקהילת ויקיפדיה במטרה לקדם את מטרות הפרויקט.
  • להגדיל את קהילת עורכים שעניינה אומנות ישראלית. מחד, עורכים חדשים בוויקיפדיה מקרב צוות "מרכז מידע לאמנות ישראלית", מאידך, ותוך הפרייה הדדית, עורכים ותיקים וחדשים מהקהילה הוויקיפדית שיפנו מרצם וכשרונם לכתיבה על אומנות ישראלית על בסיס מאגר המידע של מוזיאון ישראל.

תוצאות

שיתוף הפעולה בין ויקיפדיה למוזיאון ישראל עתיד להניב פרי עבור שני הגופים. עבור "מרכז מידע לאמנות ישראלית", החשיפה בוויקיפדיה, עתידה להנגיש את המידע שברשותו לקוראי האנציקלופדיה ולעזור בצבירת מידע נוסף. ואילו הוויקיפדיה מצידה, יכולה להנות משיקופם והפצתם של כ-5,800 ערכי "מרכז מידע לאמנות ישראלית", בעברית ובאנגלית. הארכיון הדיגיטאלי של "מרכז מידע לאמנות ישראלית" נוצר כמאגר מרכזי למחקר תרבותי. שיתוף פעולה בינלאומי של מרכז המידע עם מכוני מחקר ומוזיאונים בקנדה ובארה"ב מתבסס על תבנית משותפת עבור יצירה ותיעוד תיקי אמן. הערכים בוויקיפדיה יישמו את העקרונות הנהוגים במרכז המידע. בעתיד, מרכזי מידע נוספים, המחזיקים במידע אודות אמנים ישראלים, יוכלו להפיק תועלת מן הידע שייווצר באמצעות שיתוף הפעולה הנוכחי וליישם שיתוף פעולה דומה בעצמם.

פגישה של צוות מרכז המידע לאמנות ישראלית עם אנשי ויקימדיה ישראל (מוזיאון ישראל, 11.8.2011)

התגובות סגורות